Gå till innehåll

1 maj 2023 Västernorrland

1 MAJ – För hela Sverige!

Här listas programmen för 1 maj-firande i respektive kommun. Länk till annan webbplats.

Härnösand Länk till annan webbplats.

Program:

11.30 – 13.15 Teatern, i foajé och utomhus

– Plakatmålning, ansiktsmålning, korv med bröd, hoppborg, tipsrunda

14:00 – 14:30 1a maj tåget startar

Huvudtalare: riksdagsledamot Peder Björk Socialdemokraterna Västernorrland

Övriga talare: företrädare från HBTS, SSU, AKO och LO

Återsamling på teatern, fika och prisutdelning av tipsrunda

Kramfors Länk till annan webbplats.

Nytt för iår! Välkommen till Royalbiografen i Kramfors.

Program:

13.00 Firandet kör igång i Royalbiografen och under eftermiddagen kan du:

Ubbe och Fredrik bjuder på musik, tävlingar för barn och vuxna, filmvisning ”Ådalen 31”, fika och korvservering.

Huvudtalare: Riksdagsledamot Peter ”Pira” Hedberg Socialdemokraterna Västernorrland

Övriga talare: Företrädare från SSU, LO och lokala politiker.

Sollefteå Länk till annan webbplats.

Program:

13.00 Drive in Epa-utställning på parkeringen vid Hullsta Gård.

Anmälan 13.00. 1a pris 500 kr. Även priser till de som kommer 2a till 6a.e

14.15 Prisutdelning Epa-utställning

14.50 Demonstrationståget samlas utanför Hullsta Gård

15.00 Avmarsch

15.30 Sedvanligt firande på Hullsta Gård

Det kommer att bjudas på korv och popcorn. Även fiskdamm för barnen.

Huvudtalare: Peter Hedberg, Riksdagsledamot Socialdemokraterna Västernorrland

Övriga talare: John Åberg, Socialdemokraterna Sollefteå, Jack Åkerlund, Ordförande LO-facken Sollefteå, Elenore Gradin, Ordförande Kommunal Sollefteå

Sundsvall Länk till annan webbplats.

Program:

11:00 Lokala talare i S-föreningarna

Skönsmon – Jeanette Hedlund, ordförande stadsbyggnadsnämnden

Skönsberg- Jonas Väst, ordförande individ och arbetsmarknadsnämnden

Alnö – Kashayar Farmanbar (fd. energiminister)

Stöde – Olle Åkerlund, ordförande barn och utbildningsnämnden

Njurunda – Mikael Westin, ordförande vård och omsorgsnämnden

Matfors – Lisa Tynnemark, ordförande barn och utbildningsnämnden

Granloholm – Niklas Säwen, vice ordförande kommunstyrelsen

12:00 Förfest i parken på Esplanaden 29 (utanför Quality hotel)

Det bjuds på musik och Korvgrillning.

13:45 – 14:00 Uppställning för tåget från Esplanaden 29 till stora torget i Sundsvall. (Demonstrationtåget tar en annan väg i år då det pågår grävarbeten på Esplanaden.

14:20 Firandet börjar på torget.

Moderator, Arianne Sundman

Huvudtalare: Kashayar Farmanbar (fd. energiminister)

Övriga talare: SSU – Elliot Norberg, Facklig talare- Ida Lindouf, Socialdemokratiska arbetarekommunen – Åsa Ulander

Prisutdelning:

Årets gräsrot

Årets fackliga hjälte

Årets gräsfrö

16:00 ”After train

Plats: Q.bar Quality Hotel Esplanaden 29, Mat och quiz

Timrå Länk till annan webbplats.

Program:

11:45 Samling bakom Mariedalsskolan

12:00 Avmarsch mot torget

12:30 Musik av musikkåren

12:45 Huvudtalare: Riksdagsledamot Anna-Belle Strömberg

Övriga talare: Johan Engström Lockner, ordf. Socialdemokraterna arbetarekommun och Stefan Dalin, kommunalråd Timrå kommun

13:45 Avslutning med musik av Bengan och Ingela

Socialdemokraterna i Timrå bjuder på korv och fika och Fiskdamm till de yngre.

Ånge Länk till annan webbplats.

Program:

11.00 avgår demonstrationståget från Bobergsgymnasiet.

Vägen för demonstrationen: Bobergsskolan – Hemskogsvägen – Fridhemsvägen – Järnvägsgatan – Torget

11:30 På torget :

Det bjuds på korv med bröd, festis, kaffe och kaka.

Underhållning av Tina Wilhelmsson

Välkomsttal av arbetarkommunens ordförande Malgorzata Hammarberg.

Huvudtalare: Malin Larsson, riksdagsledamot Socialdemokraterna Västernorrland

Övriga talare: Erik Lövgren, Kommunstyrelsens ordförande samt företrädare från S-kvinnor.

Vi utser årets Kulturstipendiat!

Avslutning med Samuel Holmgren som spelar och sjunger.

Örnsköldsvik Länk till annan webbplats.

Program:

10:00 Frukostmöte på Café UH

Panelsamtal med Johan Danielsson och Elina Backlund Arab

Moderator: Kristina Nilsson

11:30 Första maj tåg – samling vid Arkentrappan.

12.00 Demonstrationståget avgår mot torget.

12.20 Programmet startar på torget

Huvudtalare: Johan Danielsson, (fd. Bostadsminister)

Övriga talare: Elina Backlund Arab, Ordförande i Hälso- och sjukvårdsnämnden i Region Västernorrland, Carolina Sondell, Kommunalråd och William Häggkvist, SSU

Hamburgare, korv och popcorn finns på plats.