Föreningar och kretsar

Här kan du få en tydlig överblick över vilka socialdemokratiska föreningar, klubbar och områdeskretsar som finns i Göteborg.

Föreningar
Vardagspolitiken bedrivs i S-föreningen. Bland grannar och arbetskamrater diskuteras och drivs allt från väldigt lokala till globala frågor. Varje förening beslutar själva hur de ska bedriva sin verksamhet och föra sina åsikter, krav och idéer vidare. Föreningens styrelse väljs direkt av medlemmarna vid årsmötet. Att vara aktiv i en förening är ett roligt sätt att vara engagerad i partiet, här träffas medlemmar regelbundet för att diskutera politik och umgås. Om du vill bli medlem i en förening gör du det smidigast genom att skicka ett mail till: medlemskap.goteborg@socialdemokraterna.se

Den största delen av våra föreningar är stadsdelsföreningar, men vi har också fackliga S-föreningar, kvinnoklubbar, kulturföreningar, internationella föreningar, med flera. Alla föreningar tillhör partidistriktet.

Områdeskretsar
Socialdemokraterna i Göteborg har tio områdeskretsar som har sitt geografiska ursprung i den tidigare stadsdelsnämndsindelningen. Alla partidistriktets medlemmar är medlem i den krets där de är folkbokförda. Områdeskretsarna samordnar framförallt kampanjverksamhet inom sitt område, i samarbete med aktiva föreningar i området. Styrelsen för respektive krets röstas fram av dess medlemmar.

Stadsdelsföreningar

Angered C-Rannebergen sdf
Ordförande: Azita Miakhel, azitamia2024@gmail.com
Medlemsansvarig: Abbas Moosavi, moosavi1400@yahoo.se

Askim sdf
Ordförande: Tommy Johansson, tommyimajorna@gmail.com
Medlemsansvarig: Lars Skoglund, karlsson.skoglund@telia.com

Backa sdf
Ordförande: Vivi-Ann Nilsson, vivi.gbg@outlook.com
Medlemsansvarig: Anne Karlsson, annek068@gmail.com
Vivi-Ann Nilsson, vivi.gbg@outlook.com

Bergsjön sdf
Ordförande: Johan Büser, johan.buser@riksdagen.se
Medlemsansvarig: Roed Touma, fadi-touma3@hotmail.com

Biskopsgården sdf
Ordförande: Christer Gustafsson, gchrister@hotmail.com
Medlemsansvarig: Kjell Söderberg, kjesod48@gmail.com

Bjurslätt sdf
Ordförande: Stephan Ljungberg, stephan.ljungberg@callmo.se
Medlemsansvariga: Stefan Ljungberg, stephan.ljungberg@callmo.se

Härlanda sdf
Ordförande: Roland Dahlström, roland.a.dahlstrom@gmail.com
Medlemsansvariga: Åke Persson, aketorgny1@gmail.com

Högsbo sdf
Ordförande: Pontus Norman, pontus.norman@gmail.com
Medlemsansvarig:
Dennis Day, day.dennis@gmail.com
Mahira Mukhtarova, mahirammm@gmail.com

Kortedala sdf
Ordförande: Roshan Yigit, roshanyigit@gmail.com
Medlemsansvarig: Martin Stenberg, martin.s.stenberg@outlook.com

Kärra sdf
Ordförande: Göte Lifvenborg, gotman15@gmail.com
Medlemsansvarig: Emir Misirlic, emirmisirlic@gmail.com

Linnéstaden sdf
Ordförande: Nina Kiani Janson, nina_kiani@hotmail.com
Medlemsansvarig: Pia-Marie Wehrling, wehrling@gmail.com

Lundby sdf
Ordförande: Thomas Gorin Weijmer, gorin.thomas@gmail.com
Medlemsansvariga: Eva-Lena Fransson, evalena.fransson@telia.com
Facebook-sida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Majorna sdf
Ordförande: Jennie Östlund, jennie.m.ostlund@gmail.com
Medlemsansvariga: Petr Chadraba, p.chadraba@gmail.com

Norra Angered sdf
Ordförande: Ellen Mitikka, ellen.mitikka@hotmail.se
Medlemsansvarig: Kojo Ansah-Pewudie, kojo@telia.com

Nylöse sdf
Ordförande: Anders Wikström, aw63gbg@hotmail.se
Medlemsansvarig: Sofia Hvitfeld, sofia.ellinor.hvittfeldt@gmail.com

S i Centrum sdf
Ordförande: Bengt Erik Larsson, belarssongoteborg@gmail.com
Medlemsansvarig: Gunilla Hjalmarsson Andskär, gunilla.andskar@gmail.com

S i Örgryte sdf
Ordförande: Erik Nilsson, nilssonerik67@gmail.com
Medlemsansvarig: Susanna Larsson, gbgsus@hotmail.com

Stampen sdf
Ordförande: Kerstin Billmark, kerstin.billmark@telia.com
Medlemsansvarig: Kerstin Billmark, kerstin.billmark@telia.com

Södra Angered sdf
Ordförande: Lejla Makic, lejla.makic@live.se
Medlemsansvarig: Ayan Hussein, mayaan553@gmail.com

Torslanda sdf
Ordförande: Stefan Hasselfors, stefan.hasselfors56@gmail.com
Medlemsansvarig: Stefan Hasselfors, stefan.hasselfors56@gmail.com

Tuve-Säve sdf
Ordförande: Susanne Bomark, guldflickan@telia.com
Medlemsansvarig: Markus Ingvarsson, markuse.ingvarsson@gmail.com

Tynnered sdf
Ordförande: Jens-Henrik Madsen, jenshenrik.madsen@icloud.com
Medlemsansvarig: Anna Lundgren, anna79lundgren@hotmail.com

Västra Frölunda sdf
Ordförande: Aida Hadziselimovic, aida.hadziselimovic3@gmail.com
Medlemsansvariga: Annis Berndtsson, annisbb46@gmail.com, samt Katarina Bredberg, bredbergkatarina@outlook.com

Älvsborgs och Södra Skärgårdens sdf
Ordförande: Jane Åberg, jane.aberg@telia.com
Medlemsansvarig: Jane Åberg, jane.aberg@telia.com

Älvstrandens sdf
Ordförande: Lars Carlström, lars.carlstrom09@gmail.com
Medlemsansvarig: Elisabeth Borg, elisabeth.borg@telia.com

Fackliga S-föreningar

Byggnads sdf
Ordförande: Jack Rolka, jack.rolka@byggnads.se
Medlemsansvarig: Mikael Karlsson, mannen62@icloud.com

Elektrikerna sdf
Ordförande: Daniel Torro Eriksson, daniel.torroeriksson@sef.se
Medlemsansvarig: Jesper Ekström, jesperekstrom5@gmail.com

Fastighetsarbetarna sdf
Ordförande: Madlen Gunnarsson, madlen.gunnarsson@fastighets.se
Medlemsansvarig: Madlen Gunnarsson, madlen.gunnarsson@fastighets.se

Göteborgs transportarbetare sdf
Ordförande: Lars Sjöberg, lars6522@gmail.com
Medlemsansvarig: Lars Sjöberg, lars6522@gmail.com

Handels sdf
Ordförande: Andreas Sjöö, andreas.e.sjoo@gmail.com
Medlemsansvarig: Cristina Vasilie, cristina.vezeteu@handels.se

Hotell och restaurang sdf
Ordförande: Gustav Öberg, gustav.oberg@gmail.com
Medlemsansvarig: Alma Obradovic, alma.obradovic@outlook.com

IF Metalls fria grupp sdf
Ordförande: Kristofer Bergman, kristofer.bergman@hotmail.com
Medlemsansvarig: Robin Magnusson Otter, magnussonrobin15@gmail.com

Kommunal sdf
Ordförande: Claudia Nistor-Pedrini, claudia_pedrini@hotmail.com
Medlemsansvarig: Micaela Gillgren, micaela.gillgren@icloud.com
Sophie Ritzman, fruordforande@gmail.com

Livsmedelsarbetarnas sdf
Ordförande: Fredrik Ståhle, fredrik.stahle@gmail.com
Medlemsansvarig: Anders Hernborg, anders.hernborg@live.se

SEKO Göteborg sdf
Ordförande: Camilla Widman, camilla.widman@seko.se
Medlemsansvarig: Jane Åberg, jane.aberg@telia.com

SKF sdf
Ordförande: John Granqvist, john.granqvist@skf.com
Medlemsansvarig: John Granqvist, john.granqvist@skf.com

Tjänstemännen sdf
Ordförande: Jimmy Sand, jimmy@s-akademiker.se
Medlemsansvarig: Elisabeth Hulter, elisabeth.hulter@stadshuset.goteborg.se

Volvo sdf
Ordförande: Gustaf Engbusk, gustaf_engbusk@hotmail.com
Medlemsansvarig: Alexandra Murray, alexandranikitamurray@gmail.com
Dan Karlberg, dannejk67@gmail.com

Kulturföreningar

Bosniska sdf
Ordförande: Asim Ramic, asim.ramic89@yahoo.com
Medlemsansvarig: Fadila Bajraktarevic, fadilab8@hotmail.com

Kulturarbetarna sdf
Ordförande: Ulf Ahlstedt, advokat.ulf.ahlstedt@telia.com
Medlemsansvarig: Kågan Karlsson, kagkar47@gmail.com

Kurdiska sdf
Ordförande: Hewa Cardoi, hcardoi@hotmail.com
Medlemsansvarig: Golzar Blomkvist, golzar61@hotmail.com

Mångkulturella sdf
Ordförande: Bahman Esmail Nejad, bahman1962@hotmail.com
Medlemsansvarig: Sepideh Esmail Nejad, sep.id@hotmail.com

Turkiska sdf
Ordförande: Cenab Turunc, turunc04@gmail.com
Medlemsansvarig: Cenab Turunc, turunc04@gmail.com

Internationella föreningar

PES Göteborg sdf
Ordförande: Henrik Johansson, henrikgerrebacka@outlook.com
Medlemsansvarig: Magnus Kindmark, magnus.kindmark@icloud.com

Övriga föreningar

Socialdemokratiska föreningen Göteborg
Ordförande: Andreas Hektor, andreas.hector@gmail.com
Medlemsansvarig: Andreas Hektor, andreas.hector@gmail.com
Läs mer om socialdemokratiska föreningen här. Länk till annan webbplats.

Utopia sdf
Ordförande: Tristan Troby, tristan.troby@gmail.com
Medlemsansvarig: Marilin Greenwood, marilinsoliz@hotmail.com

Seniorsossarna sdf
Ordförande: Siw Wittgren Ahl, siw.wittgrenahl@gmail.com
Medlemsansvarig: Abbas Moosavi, moosavi1400@yahoo.se
Klicka här för Seniorsossarnas program våren 2024. Pdf, 152.2 kB.

Sidoorganisationer

S-kvinnor

S-kvinnodistriktet i Göteborg
Ordförande: Susanne Sillberg Ligander, susannesillbergligander@gmail.com

Alma sdk
Ordförande: Maria Melin, jordhyttan@hotmail.com
Medlemsansvarig: Anette Karlsson, nettan49.ak@gmail.com

Avant Garde Gbg sdk
Ordförande: Felicia Hermann, felicia.hermann@gmail.com
Medlemsansvarig: Nina Kiani Janson, nina_kiani@hotmail.com

Biskopsgårdens S-kvinnor
Ordförande: Saida Hussein, saidamoge@hotmail.com
Medlemsansvarig: Siw Wittgren Ahl, siw.wittgrenahl@gmail.com

Framtidens sdk
Ordförande: Shadiye Heydari, heydari.shadiye@gmail.com
Medlemsansvarig: Nsryn Joamir, nsryn_joamir@hotmail.com

Lundby sdk
Ordförande: Lena Malm, lena.malm21@gmail.com
Medlemsansvarig: Lisbeth Abrahamsson, lisbeth.abrahamsson@gmail.com

Röda Rosor sdk
Ordförande: Ulla-Karin Näslund, ullakarinnslund@gmail.com
Medlemsansvarig: Amireh Bahmani, amireh.bahmani@yahoo.se

Vildrosorna sdk
Ordförande: Eva Magnusson, eva_ma52@hotmail.com
Medlemsansvarig: Eva Magnusson, eva_ma52@hotmail.com

S-studenter

Göteborgs Socialdemokratiska Högskoleförening
Ordförande: Oscar Linde Svedestad, lsoscar02@gmail.com
Medlemsansvarig: Markus Ingvarsson, markuse.ingvarsson@gmail.com
Lovisa Rydh, rydhlovisa@gmail.com

SSU

SSU-distriktet i Göteborg
Ordförande: Hilda Andersson,  hildalovisa.andersson@gmail.com

Unga Socialdemokrater Göteborg sdf
Ordförande: Vincent Siekkinen Franzén, vincentfranzen@gmail.com
Medlemsansvarig: Felix Oderth, felixoderth@gmail.com

HBTQ+ S

HBTQ+ Socialdemokrater Göteborg sdf
Ordförande: Annelie Schagerström, schager12345@gmail.com
Medlemsansvarig: Pia Gillerstedt, pia.gillerstedt@kungalv.se
Facebooksida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Tro och Solidaritet

S för Tro och Solidaritet Göteborg Distriktet
Ordförande: Karin Greenberg Gelotte, greenberg.karin@gmail.com

S för Tro och Solidaritet Göteborg sdf
Ordförande: Karin Greenberg Gelotte, greenberg.karin@gmail.com
Medlemansvarig: Katarina Bredberg, bredbergkatarina@outlok.com

S för Tro och Solidaritet Hisingen sdf
Ordförande: Marika Danielsson, marikadanielsson@hotmail.com
Medlemsansvarig: Ulla Gustafsson, ulla50gustafsson@gmail.com

Områdeskretsar

Områdeskretsarna samordnar framförallt kampanjverksamhet inom sitt område, i samarbete med aktiva föreningar i området.

Angered
Ordförande: Mahmoud Said, ms21mahmoud@gmail.com

Askim-Frölunda-Högsbo
Ordförande: Göran Moberg, goran.moberg@politiker.goteborg.se

Centrum
Ordförande: Aslan Akbas, aslan.akbas@gmail.com

Lundby
Ordförande: Lena Malm, lena.malm21@gmail.com
Facebooksida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Majorna Linnéstaden
Ordförande: Mats Andrén, mats.andren@vgregion.se

Norra Hisingen
Ordförande: Micael Bomark, silverman@telia.com

Västra Hisingen
Ordförande: Bahman Esmail Nejad, bahman1962@hotmail.com

Örgryte-Härlanda
Ordförande: Hannes Hurtig, hanneshurtig@gmail.com

Östra Göteborg
Ordförande: Anders Wikström, aw63gbg@hotmail.com

Västra Göteborg
Ordförande: Leif Blomqvist, leifblomqvist0@gmail.com

 

Sida uppdaterad 240619