Gå till innehåll

Föreningar och kretsar

Här kan du få en tydlig överblick över vilka socialdemokratiska föreningar, klubbar och områdeskretsar som finns i Göteborg.

Föreningar
Vardagspolitiken bedrivs i S-föreningen. Bland grannar och arbetskamrater diskuteras och drivs allt från väldigt lokala till globala frågor. Varje förening beslutar själva hur de ska bedriva sin verksamhet och föra sina åsikter, krav och idéer vidare. Föreningens styrelse väljs direkt av medlemmarna vid årsmötet. Att vara aktiv i en förening är ett roligt sätt att vara engagerad i partiet, här träffas medlemmar regelbundet för att diskutera politik och umgås. Om du vill bli medlem i en förening gör du det smidigast genom att skicka ett mail till: medlemskap.goteborg@socialdemokraterna.se

Den största delen av våra föreningar är stadsdelsföreningar, men vi har också fackliga S-föreningar, kvinnoklubbar, kulturföreningar, internationella föreningar, med flera. Alla föreningar tillhör partidistriktet.

Områdeskretsar
Socialdemokraterna i Göteborg har tio områdeskretsar som har sitt geografiska ursprung i den tidigare stadsdelsnämndsindelningen. Alla partidistriktets medlemmar är medlem i den krets där de är folkbokförda. Områdeskretsarna samordnar framförallt kampanjverksamhet inom sitt område, i samarbete med aktiva föreningar i området. Styrelsen för respektive krets röstas fram av dess medlemmar.

Stadsdelsföreningar

Agnesbergs SDF
Ordförande: Katarina Zupancic, katz71.kz@gmail.com

Angered C-Rannebergen SDF
Ordförande: Abbas Zarrinpour, abbzar09@gmail.com

Askim SDF
Ordförande: Dan Jönsson, dan.m.jonsson@icloud.com
Medlemsansvarig: Lars Skoglund, karlsson.skoglund@telia.com

Backa SDF
Ordförande: Vivi-Ann Nilsson, vivi.gbg@outlook.com
Medlemsansvarig: Arne Olsson, arne.gbg.olsson@gmail.com

Bergsjön SDF
Ordförande: Johan Büser, johan.buser@riksdagen.se

Biskopsgården SDF
Ordförande: Christer Gustafsson, gchrister@hotmail.com
Medlemsansvarig: Kjell Söderberg, kjesod48@gmail.com

Bjurslätt SDF
Ordförande: Dijana Koturanovic, dijana.k@live.se
Medlemsansvariga: Stefan Ljungberg, stephan.ljungberg@callmo.se, samt Christoffer Sundén, chrissunden@gmail.com

Bosniska SDF
Ordförande: Dzevida Ramic, dzevida.ramic@live.se
Medlemsansvarig: Fadila Bajraktarevic, fadilab8@hotmail.com

Gårdsten SDF
Ordförande: Ellen Mitikka, ellen.mitikka@poseidon.goteborg.se
Medlemsansvarig: Carina Ring, carina.ring@socialdemokraterna.se

Hammarkullen-Hjällbo SDF
Ordförande: Dženan Čišija, dzenan.cisija@riksdagen.se

Härlanda SDF
Ordförande: Roland Dahlström, roland.a.dahlstrom@gmail.com
Medlemsansvariga: Hannes Hurtig, hanneshurtig@gmail.com, samt Tanja Josic, tanjaoo@hotmail.com

Högsbo SDF
Ordförande: Mattias Theliander, mattias.theliander@seko.se
Medlemsansvarig: Tea Pettersson, tea.s.pettersson@gmail.com

Kortedala SDF
Ordförande: Carl Gunnar Höglund, cghaglund@gmail.com
Medlemsansvarig: Axel Andersson, axelandersson1995@gmail.com

Kärra SDF
Ordförande: Magnus Åsman, magnus.asman84@gmail.com
Medlemsansvarig: Katarina Sjöberg, katarina.sjoberg22@gmail.com

Linnéstaden SDF
Ordförande: Isak Ekman, isak97ekman@gmail.com

Lundby SDF
Ordförande: Pär Johansson, par.joh@gmail.com
Medlemsansvarig: Eva-Lena Fransson, evalena.fransson@telia.com

Lövgärdet SDF
Ordförande: Eva Magnusson, eva_ma52@hotmail.com

Majorna SDF
Ordförande: Claes Söderling, simajorna@outlook.com
Medlemsansvarig: Ove Theliander, simajorna@outlook.com

Nylöse SDF
Ordförande: Anders Wikström, aw63gbg@hotmail.se

S i Centrum SDF
Ordförande: Bengt Erik Larsson, belarssongoteborg@gmail.com

S i Örgryte SDF
Ordförande: Kerstin Brunnström, kerstin.brunnstrom@gmail.com
Medlemsansvarig: Dick Halldén, dick.hallden@gmail.com

Stampen SDF
Ordförande: Kerstin Billmark, kerstin.billmark@telia.com

Södra skärgården SDF
Ordförande: Karin Greenberg Gelotte, greenberg.karin@gmail.com
Medlemsansvarig: Inger Blixt, inger.blixt@gmail.com

Torslanda SDF
Ordförande: Anders Moberg, anders.moberg@volvo.com

Tuve-Säve SDF
Ordförande: Susanne Bomark, guldflickan@telia.com
Medlemsansvarig: Markus Ingvarsson, markuse.ingvarsson@gmail.com

Tynnered SDF
Ordförande: Jens-Henrik Madsen, jenshenrik.madsen@icloud.com
Medlemsansvarig: Hanan Baalbaki, h.baa@live.com

Västra Frölunda SDF
Ordförande: Aida Hadziselimovic, aida.hadziselimovic3@gmail.com
Medlemsansvariga: Annis Berndtsson, annisbb46@gmail.com, samt Karl Larsson Bergh, kalle.bergh@live.se

Älvsborg SDF
Ordförande: Jane Åberg, jane.aberg@telia.com

Älvstrandens SDF
Ordförande: Lars Carlström, lars.carlstrom09@gmail.com
Medlemsansvarig: Elisabeth Borg, elisabeth.borg@telia.com

Fackliga S-föreningar

Byggnads SDF Göteborg
Ordförande: Jack Rolka, jack.rolka@byggnads.se
Medlemsansvarig: Mikael Karlsson, mannen62@icloud.com

Elektrikerna SDF Göteborg
Ordförande: Daniel Torro Eriksson, daniel.torroeriksson@sef.se

Fastighetsarbetarna SDF Göteborg
Ordförande: Madlen Gunnarsson, madlen.gunnarsson@fastighets.se

Göteborgs transportarbetare SDF
Ordförande: Lars Sjöberg, lars6522@gmail.com

Handels SDF Göteborg
Ordförande: Andreas Sjöö, andreas.e.sjoo@gmail.com
Medlemsansvarig: Cristina Vezeteu, v_criss@yahoo.com

Hotell och restaurang SDF Göteborg
Ordförande: Gustav Öberg, gustav.oberg@gmail.com
Medlemsansvarig: Bengt Klang, bengt.k.i.iklang@hotmail.com

IF Metalls fria grupp
Ordförande: Kristofer Bergman, kristofer.bergman@hotmail.com

Kommunal Göteborg SDF
Ordförande: Malin Sjunneborn, malin_835@hotmail.com
Medlemsansvarig: Micaela Gillgren, micaela.gillgren@icloud.com

Livsmedelsarbetarnas SDF Göteborg
Ordförande: Fredrik Ståhle, fredrik.stahle@gmail.com
Medlemsansvarig: Nina Forsberg, nina.forsberg@livs.se

Målarna SDF
Ordförande: Ronny Johansson, ronjon355@msn.com

SEKO SDF Göteborg
Ordförande: Jane Åberg, jane.aberg@telia.com

Sjöfolkets socialdem riksförbund
Ordförande: Mikael Lindmark, lindmark1981@gmail.com

SKF SDF
Ordförande: Hans Nilsson, hans.a.nilsson.64@gmail.com
Medlemsansvarig: Marie Petersson, marie.petersson@skf.com

Tjänstemännens SDF Göteborg
Ordförande: Jimmy Sand, jimmy@s-akademiker.se
Medlemsansvarig: Erik Vestin, vestin.erik@gmail.com

Volvo SDF Göteborg
Ordförande: Sofia Rodin, sofia.rodin@volvocars.com

Kulturföreningar

Angereds Finskspråkiga förening ASSY
Ordförande: Tarmo Esko Johannes Ahonen, tarmo.ahonen1@gmail.com

Kulturarbetarna SDF Göteborg
Ordförande: Ulf Ahlstedt, advokat.ulf.ahlstedt@telia.com
Medlemsansvarig: Kågan Karlsson, kagkar47@gmail.com

Kurdiska SDF
Ordförande: Diako Sheikh Aghaei, diakosheikh@gmail.com

Mångkulturella SDF Göteborg
Ordförande: Bahman Esmail Nejad, bahman1962@hotmail.com
Medlemsansvarig: Abbas Rezadost, rezadost@hotmail.com

Turkiska SDF Göteborg
Ordförande: Cenab Turunc, turunc04@gmail.com

Internationella föreningar

Göteborgs Internationella SDF
Ordförande: cristian_delgado@hotmail.com
Medlemsansvarig: Carolina Hultgren, carolina.hultgren@icloud.com

PES Göteborg
Ordförande: Henrik Johansson, henrikgerrebacka@outlook.com
Medlemsansvarig: Johan Jonsson, johaan94jj@hotmail.com

Övriga föreningar

Socialdemokratiska föreningen Göteborg
Ordförande: Jesper Blomqvist, jesper.blomqvist@vgregion.se
Medlemsansvarig: Kristina Körnung, kristina.kornung@gmail.com

Utopia SDF Göteborg
Ordförande: Hewa Cardoi, hcardoi@hotmail.com

Sidoorganisationer

S-kvinnor

S-kvinnodistriktet i Göteborg
Ordförande: Susanne Sillberg Ligander, susannesillbergligander@gmail.com
Medlemsansvarig: Camilla Widman, camilla.widman@seko.se

Alma SDK
Ordförande: Cecilia Dalman Eek, cecilia@dalmaneek.se
Medlemsansvarig: Anette Karlsson, nettan49.ak@gmail.com

Avant Garde Gbg
Ordförande: Marina Fransson, marina.l.fransson@gmail.com
Medlemsansvarig: Tamara Nesic, tamara.nesic@socialdemokraterna.se

Backa SDK
Ordförande: Dzevida Ramic, dzevida.ramic@live.se

Biskopsgårdens S-kvinnor
Ordförande: Saida Hussein, saidamoge@hotmail.com
Medlemsansvarig: Siw Wittgren Ahl, siw.wittgrenahl@gmail.com

Framtidens SDK
Ordförande: Kochar Wallad Begi, kochar.wallad.begi@vgregion.se
Medlemsansvarig: Nsryn Joamir, nsryn_joamir@hotmail.com

Lundby SDK
Ordförande: Lena Malm, lena.malm21@gmail.com
Medlemsansvarig: Eva-Lena Fransson, evalena.fransson@telia.com

Röda Rosor SDK Göteborg
Ordförande: Anne-Christine Vesterholm, awesterh@hotmail.com
Medlemsansvarig: Amireh Bahmani, amireh.bahmani@yahoo.se

Vildrosorna SDK
Ordförande: Eva Magnusson, eva_ma52@hotmail.com

S-studenter

Göteborgs Socialdemokratiska Högskoleförening
Ordförande: Hamza Jamous, gshfkontakt@gmail.com

SSU

Unga Socialdemokrater Göteborg
Ordförande: Jim Tellefsdal, jim_tellefsdal@hotmail.com
Medlemsansvarig: Märta Alnebratt, marta.alnebratt@ssu.se

HBT-S

HBT Socialdemokrater Göteborg
Ordförande: Annelie Schagerström, schager12345@gmail.com
Medlemsansvarig: Andreas Hektor, andreas.hector@gmail.com

Tro och Solidaritet

S för Tro och Solidaritet Göteborg
Ordförande: Rolf Andersson, roffe@rolftaxi.se
Medlemansvarig: Katarina Bredberg, bredbergkatarina@outlok.com

S för Tro och Solidaritet Hisingen
Ordförande: Joakim Berlin, joabor@hotmail.com

Områdeskretsar

Områdeskretsarna samordnar framförallt kampanjverksamhet inom sitt område, i samarbete med aktiva föreningar i området.

Angered
Ordförande: Dženan Čišija, dzenan.cisija@riksdagen.se

Askim-Frölunda-Högsbo
Ordförande: Göran Moberg, goran.moberg@politiker.goteborg.se

Centrum
Ordförande: Aslan Akbas, aslan.akbas@gmail.com

Lundby
Ordförande: Joakim Berlin, joabor@hotmail.com

Majorna-Linné
Ordförande: My Alnebratt, myalnebratt@hotmail.com

Norra Hisingen
Ordförande: Dzevida Ramic, dzevida.ramic@live.se

Västra Hisingen
Ordförande: Bahman Esmail Nejad, bahman1962@hotmail.com

Örgryte-Härlanda
Ordförande: Boris Ståhl, boris.m.stahl@gmail.com

Östra Göteborg
Ordförande: George Diab, george.diab@skf.se

Västra Göteborg
Ordförande: Leif Blomqvist, leifblomqvist0@gmail.com